Oto Nasz,

BLOG.

7 cech charakteru, jakie posiada każdy dobry fotograf ślubny

Para młoda nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są zdjęcia ślubne, dopóki nie otrzyma od fotografa albumu, który… się jej nie spodoba. Dopiero wtedy doceniamy, jak bardzo praca ślubnego fotografa się liczy, jak istotne jest, aby ślub i wesele, a także sesja ślubna były dobrze udokumentowane. Niestety w takiej chwili jest już za późno! Warto zatem przyłożyć się do wyboru fotografa, aby taka sytuacja nigdy nie miała miejsca.

Jak wybrać fotografa, aby nie trzeba było żałować tej decyzji? Oczywiście najważniejsze jest dokładnie przestudiowanie jego wcześniejszych prac i ocenienie, czy nam się podoba, ale nie jest to jedyne kryterium. Warto zwrócić uwagę także na charakter profesjonalisty, na to, jakim jest człowiekiem, bo to decyduje, jak będzie się z nim współpracować. Szczególnie ważne są wymienione poniżej cechy. Jeśli fotograf się nimi odznacza, to można być spokojnym o efekt zdjęć ślubnych!

  1. Pełen pasji

Pasja to coś, co wyróżnia artystę z tłumu rzemieślników i jest gwarantem, że każde zdjęcia ślubne wykonane przez tę osobę, będą odznaczały się wysoką jakością. Aby robić zachwycające zdjęcia, trzeba całkowicie poświęcić się temu zajęciu, nie można traktować fotografowania jako zwykłej pracy. Wyszukiwanie najlepszych kadrów i plenerów ślubnych, eksperymentowanie, staranie się ukazać każdą młodą parę w sposób wyjątkowy i właściwy tylko dla niej, to elementy, które przesądzają o niezwykłości zdjęć ślubnych i które są gwarantowane tylko przez prawdziwego pasjonata!

  1. Profesjonalny

Jeśli chcielibyśmy zatrudnić na wesele amatora, to poprosilibyśmy o usługi znajomego, a nie fotografa, który reklamuje swoje usługi. Jeśli taki człowiek nazywa się profesjonalistą, to tak powinien się zachowywać. Musi znać się na swoim fachu, dysponować porządnym sprzętem i dotrzymywać umów. Jeśli wybrany fotograf wydaje się zbyt „roztrzepany”, ciągle się spóźnia lub ma złe podejście do klienta, to powinien od razu zostać skreślony z naszej listy.

  1. Utalentowany

Trzeba to przyznać, niektórzy mają po prostu niesamowity talent do robienia zdjęć, a inni nie. Choć ten talent często oznacza ogrom pracy, włożonej w szkolenia i doskonalenie warsztatu, to nie umniejsza to zasługi fotografa, a nawet przeciwnie, budzi szacunek do takiego poświęcenia się temu zajęciu. Talent najlepiej widać na poprzednich zdjęciach fotografa, dlatego trzeba się im dokładnie przyjrzeć. Jeśli fotografie zachwycają, to nie ma się co zastanawiać, ten fotograf na pewno się nadaje!

  1. Kreatywny

Technika fotografowania i umiejętność posługiwania się sprzętem to nie wszystko, obecnie bardzo liczą się ciekawe pomysły, które potrafią znacznie uatrakcyjnić ślubny album. Kreatywny fotograf zawsze znajdzie wyjątkowy kadr, będzie w stanie zrobić nawet standardowe zdjęcia w sposób, który wyróżni je na tle innych ślubnych fotografii. W dodatku taki specjalista to skarb podczas sesji ślubnej, bo będzie w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania. Duża wyobraźnia to ogromna zaleta fotografa, a jeśli umie ją odpowiednio wykorzystać, to na pewno nigdy nie zabraknie mu klientów.

  1. Doświadczony

Choć nie ma przeciwwskazań, żeby zatrudniać nowicjuszy w branży, to prawda jest taka, że lepiej wybrać doświadczonego fotografa. To zawód, w którym głowa pełna pomysłów może wystarczyć, ale praktyka potwierdza, że przynajmniej kilkuletnie doświadczenie ma bardzo proste przełożenie na atrakcyjność zdjęć ślubnych. Fotografowanie w kościele, czy na sali weselnej jest trudne, ale doświadczenie zyskane na innych ślubach i weselach, podpowie fotografowi, jak ma się ustawić, żeby zdobyć najlepsze kadry. Taki specjalista to prawdziwy skarb!

  1. Lubi pracę z ludźmi

Choć fotografia to dziedzina artystyczna, to ogromnie ważna jest w niej praca z ludźmi. Fotograf nie może być „mrukiem”, który nie będzie w stanie przekazać, co ma na myśli, ale musi mieć świetnie rozwinięte zdolności komunikacyjne. Krótko mówiąc, powinien lubić ludzi i obracanie się w ich towarzystwie. Powinno go cechować także dobre, pełne otwartości podejście do klienta. Jeśli fotograf nie słucha naszych próśb i sugestii, zamiast tego, próbując przeforsować własną koncepcję naszych zdjęć ślubnych, to lepiej od razu z niego zrezygnować.

  1. Kulturalny

Nie mniej ważne jest to, czy taki fotograf jest „przyjemny w obyciu”. W końcu to człowiek, który będzie obecny bardzo blisko podczas najważniejszych chwil w naszym życiu, więc dobrze byłoby, gdyby po prostu przypadł nam do gustu. Ten fakt ma też spore znaczenie, jeśli chodzi o samą jakość zdjęć, bo jeśli fotograf jest w stanie sprawić, że odprężymy się podczas najważniejszych momentów, np. sesji ślubnej, to efekt jego pracy będzie znacznie lepszy. Jeśli więc między nami, a fotografem szybko pojawia się „iskra”, to warto zatrzymać takiego fachowca.

Jak widać, dobry fotograf musi być nie tylko świetnym fachowcem, ale także miłym człowiekiem. Choć nie łatwo odnaleźć taką kombinację, to warto jej szukać. Tylko dzięki połączeniu tych unikalnych cech, możemy być pewni, że wszystko się uda, a zdjęcia będą zachwycające.

Sprawdź najlepsze pomysły na sesję narzeczeńską i zainspiruj się!